Середня загальноосвітня школа I-III ступенів № 23 м. Вiнницi збудована за винятково короткий час – 9 мiсяцiв. Вона виросла серед новобудов мікрорайону «Вишенька», у полі, де нещодавно колосилась пшениця. Здiйснював будівництво школи трест «Вінницяжитлобуд». 1 вересня 1974 року в новій школі розпочали заняття 1242 учні, яких навчали 79 учителів.
Педагогічний колектив завжди сміливо втілював у практику роботи інноваційні форми й методи. 1982 року справжнім проривом застосування технічних досягнень у навчанні та вихованні стало створення замкнутої телесистеми – запрацювало шкільне телебачення. У часи наближення навчальних закладів до виробництва в приміщенні школи був побудований цех з виробничого навчання заводу «Маяк». У 90-ті роки, коли в Україні виникають альтернативні середні навчальні заклади – ліцеї та гімназії, з ініціативи педколективу створюються педагогічні ліцейні класи, у яких талановита молодь орієнтувалась на отримання педагогічної професії. Згодом чимала когорта випускників саме цих класів стала гордістю педагогічних вищих навчальних закладів і зараз працює учителями в школах міста, зокрема й у своїй рідній школі. Активно впроваджувалась в практику ідея комп'ютеризації навчання. Школа стала однією з перших у місті, де був створений кабінет інформатики та обчислювальної техніки.
Із серпня 2012 по жовтень 2016 року директором закладу «Навчально-виховний комплекс: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – гімназія № 23 Вінницької міської ради» була Яценко Оксана Василівна, яка успішно очолювала заклад до призначення на посаду директора Департаменту освіти Вінницької міської ради.
Завдяки тренінгам, вебінарам, практичним сесіям, залученням вчителів до міжнародних конференцій і контактних семінарів відкрилися нові можливості для успішної інтеграції українських навчальних закладів у світову освітню спільноту. Участь у міжнародних проєктах – це навчання на базі компетентнісного підходу, підвищення професійної майстерності вчителя, обмін педагогічними ідеями, вдосконалення вмінь володіння іноземними мовами. Для педагогічних працівників це був абсолютно новий досвід роботи, який сьогодні ми впевнено реалізовуємо вже в Новій українській школі. 2013 року у Всеукраїнському конкурсі «Інноваційний урок», номінація «Урок фізичної культури», Денисюк Інна Сергіївна стала переможцем міського та обласного етапів і призером (ІІІ місце) Всеукраїнського етапу. 2015 року учні закладу за підтримки директора Яценко Оксани, вінницького історика Федоришена Олександра, під керівництвом вчителя історії Паламарчук Галини впевнено вибороли І місце в Міжнародному конкурсі короткометражних історичних фільмів на приз інституту «Centropa» з фільмом «Єврейська історія нашого міста».
У Всеукраїнській програмі «Healthy Schools: заради здорових і радісних школярів» у 2019 році навчальний заклад виборов ІІІ місце та грант на суму 40000 грн. Програма реалізовувалася з 15 жовтня 2018 по 25 квітня 2019 року в трьох напрямках: фізичні активності, раціональне харчування, організація здорового простору (керівник проєкту Когут Т.П.). Члени учнівської громади освітнього закладу ініціювали проєкти, які в міському конкурсі «Бюджет шкільних проєктів» отримали фінансування для реалізації: у 2019 році проєкт «Вільний простір «Art-зупинка» (автор Драчук Аліна) – 99 718 грн; у 2020 році проєкт «Майстерня смаку «Food Cult» (автор Драчук Аліна) – 299 683 грн
Педпрацівники закладу не перестають дивувати своєю професійністю, педагогічною майстерністю, досвідом і досягненнями. Наші колеги завжди є в переліку переможців міського конкурсу «Ярмарок фахових сподівань» (Іржавська О.А. – вчитель математики, Мацкевич А.В. – вчитель української мови, Луп’як Д.М. – вчитель трудового навчання, Обещик Д.Б., Шаповал Н.І. – вчителі іноземної мови) та обласного конкурсу «Творча скарбничка» (Гордеєва Т.М. – вчитель математики, Пукас М.М. – вчитель хімії, Похвалюк С.П. – вчитель біології, Палій Т.Л. – вчитель «Основ здоров’я»). У міському конкурсі молодих педагогів «Надія» брали участь Нікітін В.І. (2017 р., лауреат), Гуцол І.В. (2019 р., ІІ місце), Похвалюк С.П. (2018 р., ІІІ місце). 2020 року Бохун Ірина Германівна стала переможцем І (зонального) туру та призером обласного етапу (ІІІ місце) Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року» в номінації «Зарубіжна література».2020 року Черниш Тетяна Анатоліївна – переможець міського (І місце) та обласного (І місце) етапів Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року» в номінації «Початкова освіта».
З 01 січня 2022 року заклад перейменовано на комунальний заклад "Вінницький ліцей № 23".
Заклад входить до десятки найкращих закладів міста за результатами ЗНО / НМТ та Всеукраїнських предметних олімпіад різних рівнів. Значну увагу педагогічний колектив приділяє роботі з обдарованими дітьми. Упродовж багатьох років вихованці закладу перемагають у міських та обласних предметних олімпіадах, а окремі учні стають призерами ІV етапу Всеукраїнських предметних олімпіад. Кожен ліцеїст може розвивати свої творчі здібності й поглиблювати знання з улюблених предметів в науковому товаристві «Інтелект» (керівник Статкевич Олена Анатолівна, заступник директора з навчально-виховної роботи).
Сьогодні в освітньому закладі створено комфортні умови для всіх учасників освітнього процесу. 2024 року в ліцеї завершено роботи з комплексної термомодернізації: утеплено фасади, замінено вікна на енергоефективні, модернізовано систему опалення, оновлено систему відеонагляду, а також проведено благоустрій території. Так вдалося скоротити споживання енергоносіїв на 15-40%.
Ліцей має й сучасне протирадіаційне укриття, зведене за всіма нормами, що передбачені для споруд цивільного захисту. Приміщення оснащене всім необхідним для перебування в безпеці та продовженні освітнього процесу. Є пандуси, спеціальні поручні, тактильна плитка й таблички для незрячих. Тут, в укритті, також облаштувано харчоблок із запасом питної води та їжі для здобувачів освіти. Є три санвузли, один з яких для людей з інвалідністю.
За ініціативою батьківської громади з 2024 року на базі закладу функціонує громадська організація «Лелеки 23» (голова ГО – Ярмілко Віктор Петрович). Мета організації - об’єднати зусилля колективу вчителів та батьків для створення комфортних і безпечних умов навчання і виховання здобувачів освіти та реалізацію спільних інтересів через нові проєкти задля залучення наших вихованців до громадянської освіти. ГО «Лелеки 23» – правонаступник батьківського комітету, що існував у минулих роках. Та час іде і треба змінювати підходи до участі батьків в житті закладу. ГО має більше можливостей: прозорий облік надходження та витрат коштів, залучення коштів через грантові проєкти, отримання благодійної допомоги від юридичних осіб. Структура організації: актив – небайдужі батьки, які ладні витрачати свій час і зусилля на безоплатній основі, батьки – фахові експерти, які погодились допомагати у вирішенні проблем, що входять до їх фаху і компетенції та решта батьків кожного здобувача освіти.