Історія школи

       Середня загальноосвітня школа I-III ступенів № 23 м. Вiнницi збудована за винятково короткий час – 9 мiсяцiв. Вона виросла серед новобудов мікрорайону «Вишенька», у полі, де нещодавно колосилась пшениця. Здiйснював будівництво школи трест «Вінницяжитлобуд».      1 вересня 1974 року в новій школі розпочали заняття 1242 учні, яких навчали 79 учителів.          

Illustration

     Першим директором нової школи був призначений Федун Олександр Григорович, досвідчений керівник i талановитий організатор. Він перейшов у новобудову разом з колективом учителів та учнів з Пироговсъкої 8-рiчної школи. Заступниками директора школи були Таратута Олександр Петрович, Дзигаленко Михайло Павлович, у минулому як i директор школи фронтовики, досвiдченi педагоги. Організатором виховної роботи була призначена Решевська Елеонора Дмитрівна.    Учні школи навчались в одну зміну. Дирекція закладу багато працювала над створенням матеріальної бази, оформленням класних кімнат, обладнанням навчальних кабiнетiв і майстерень.1975 року відбувся перший випуск. Це був лише один випускний клас, класним керівником якого була вчитель математики Слотюк Галина Антонівна.     Першу золоту медаль за особливі успіхи в навчанні отримала випускниця 10-Б класу Римар Тетяна (випуск 1976 року).

Illustration
Illustration

     У 1977 році відбулись зміни в керiвництвi школи: директором був призначений Старовойт Леонiд Пiменович, заступниками директора – Башта Володимир Федорович, Боднар Людмила Миколаївна, Крес Майя Кирилiвна, організаторами виховної роботи –Паламарчук Тамара Олександрівна, згодом – Лєбєдєва Ольга Якiвна.
     З 1982 по 2012 рік педагогічний колектив закладу очолював Поліщук Григорій Іванович. Чесний, порядний, інтелігентний, безмежно відданий школі керівник, колега, наставник та вчитель.      За його керівництва (протягом 30 років!) продовжувалось зміцнення матеріальної бази школи, згуртування педагогічного колективу як творчої співдружності однодумців, творення іміджу закладу, що значно вплинуло на якiснi показники в навчанні, вихованні та спорті.      Вагомий внесок у створення навчально-матеріальної бази й іміджу навчального закладу зробили вчителі, які сьогодні уже давно на заслуженому відпочинку: Вовк Надія Степанівна, Бортняк Галина Павлівна, Колісніченко Віра Іванівна, Мельник Валентина Федорівна, Башта Володимир Федорович, Янголь Галина Нестерівна, Змерзла Галина Олександрівна, Табенська Лариса Захарівна, Вовк Лідія Олександрівна, Гедзюк Тетяна Вікторівна.

     Педагогічний колектив завжди сміливо втілював у практику роботи інноваційні форми й методи. 1982 року справжнім проривом застосування технічних досягнень у навчанні та вихованні стало створення замкнутої телесистеми – запрацювало шкільне телебачення.     У часи наближення навчальних закладів до виробництва в приміщенні школи був побудований цех з виробничого навчання заводу «Маяк».     У 90-ті роки, коли в Україні виникають альтернативні середні навчальні заклади – ліцеї та гімназії, з ініціативи педколективу створюються педагогічні ліцейні класи, у яких талановита молодь орієнтувалась на отримання педагогічної професії. Згодом чимала когорта випускників саме цих класів стала гордістю педагогічних вищих навчальних закладів і зараз працює учителями в школах міста, зокрема й у своїй рідній школі.           Активно впроваджувалась в практику ідея комп'ютеризації навчання. Школа стала однією з перших у місті, де був створений кабінет інформатики та обчислювальної техніки.

Illustration

     Завдяки тому, що школа була єдиним у всьому житловому масиві загальноосвітнім навчальним закладом з українською мовою навчання, вона стала своєрідною берегинею народних традицій, звичаїв, народної пісні, рідної мови.
1986 року за досягнення успіхів у навчально-виховній роботі освітній заклад було внесено до обласної дошки пошани. Саме це й стало першопричиною зміни статусу навчального закладу: рішенням Вінницької міської ради від 04.07.2006 року СЗОШ І-ІІІ ступенів № 23 була реорганізована в «Навчально-виховний комплекс: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - гімназія № 23» м. Вінниці.
Освітній заклад пишається своїми випускниками, більшість з яких стала науковцями, спортсменами, викладачами вищих навчальних закладів, а саме:
Савчук Юрій Костянтинович – відомий український історик, кандидат історичних наук, генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні;
Осадчук Олександр Володимирович – доктор технічних наук, професор, викладач Вінницького національного технічного університету;
Бортняк Надія Анатоліївна – кандидат філологічних наук, викладач Львівського університету ім. І. Франка;
Гончар Тетяна Іванівна – кандидат філологічних наук, викладач Київського університету культури;
Римар Тетяна Іванівна – кандидат хімічних наук, доцент Вінницького педагогічного університету ім. М. Коцюбинського;
Воловик Володимир Миколайович – доктор географічних наук, професор Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського;
Пентюк Наталя Олександрівна – доктор медичних наук, професор Вінницького національного медичного університету ім. М. Пирогова;
Добринська Наталія – титулована українська спортсменка, олімпійська чемпіонка 2008 року в Пекіні, майстер спорту міжнародного класу з багатоборства, заслужений майстер спорту України;
Могилко Костянтин – полковник Збройних сил України, командир ескадрильї «Блакитна стежа» 15-ї окремої бригади транспортної авіації, Герой України (2014 рік, посмертно);
Федоришен Олександр – відомий вінницький історик, директор комунального закладу «Музей Вінниці».

      Із серпня 2012 по жовтень 2016 року директором закладу «Навчально-виховний комплекс: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – гімназія № 23 Вінницької міської ради» була Яценко Оксана Василівна, яка успішно очолювала заклад до призначення на посаду директора Департаменту освіти Вінницької міської ради.

Illustration
Illustration

     Педагогічна, учнівська й батьківська громади школи-гімназії займають активну життєву позицію і дбають про імідж установи. Заклад освіти під керівництвом Оксани Василівни Яценко кілька разів був переможцем конкурсу «Бюджет громадських ініціатив Вінницької міської об'єднаної територіальної громади» та реалізував такі проєкти: 2016 рік – малий проєкт «Патріотичний стрітарт «Україна вишивана» (автор Яценко О.В.) – 91 552 грн; 2016 рік – великий проєкт «Шкільна їдальня – смачно, сучасно, безпечно» (автор Яценко О.В.) – 996 500 грн. і малий проєкт «Шкільне подвір'я – територія краси та безпеки» (автор Когут Т.П.) – 178 100 грн.      2013 року за ініціативи директора заклад долучився до eTwinning – перспективної навчальної програми Європейської комісії, мета якої розвиток співпраці європейських шкіл за допомогою інформаційних технологій. Для колективу це був вихід за межі стандартів, новий унікальний досвід командної взаємодії, можливість розвитку власного творчого потенціалу та знайомство з новими підходами до викладання у європейських колег. За період участі в програмі «eTwinning» вчителями школи реалізовано 23 проєкти з математики, історії, англійської мови, народознавства та мистецтвознавства. У лютому 2015 року за результатами оцінки командою PSA (Партнерського Агенства Підпримки) школа була визнана школою-лідером за кількістю реалізованих проєктів.

     Завдяки тренінгам, вебінарам, практичним сесіям, залученням вчителів до міжнародних конференцій і контактних семінарів відкрилися нові можливості для успішної інтеграції українських навчальних закладів у світову освітню спільноту. Участь у міжнародних проєктах – це навчання на базі компетентнісного підходу, підвищення професійної майстерності вчителя, обмін педагогічними ідеями, вдосконалення вмінь володіння іноземними мовами. Для педагогічних працівників це був абсолютно новий досвід роботи, який сьогодні ми впевнено реалізовуємо вже в Новій українській школі.     2013 року у Всеукраїнському конкурсі «Інноваційний урок», номінація «Урок фізичної культури», Денисюк Інна Сергіївна стала переможцем міського та обласного етапів і призером (ІІІ місце) Всеукраїнського етапу.     2015 року учні закладу за підтримки директора Яценко Оксани, вінницького історика Федоришена Олександра, під керівництвом вчителя історії Паламарчук Галини впевнено вибороли І місце в Міжнародному конкурсі короткометражних історичних фільмів на приз інституту «Centropa» з фільмом «Єврейська історія нашого міста».

     26 жовтня 2016 року на посаду директора закладу призначено Богар Наталію Василівну – сучасного, творчого, ініціативного керівника, здатного сміливо долати стереотипи й труднощі. За роки керівництва Наталії Василівни Богар робота педагогічних працівників закладу неодноразово була оцінена Золотими медалями та дипломами І ступеня на Міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти» в різних номінаціях у 2017, 2018, 2019, 2023 роках і Міжнародній виставці «Інноватика в сучасній освіті» у 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2023, 2024 роках.

Illustration
Illustration

      У Всеукраїнському конкурсі «Шкільна бібліотека – 2017» наші бібліотекарі Мовчанюк Наталія Семенівна та Захарчук Любов Іванівна стали переможцями міського (І місце) і обласного (І місце) етапів та лауреатами Всеукраїнського етапу.        2017 року Снядовська Наталія Володимирівна стала переможцем (І місце) міського та обласного (ІІІ місце) етапів Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року», номінація «Початкова освіта».      У міському конкурсі «Методичне об'єднання закладу загальної середньої освіти – 2018» методичне об'єднання вчителів історії та суспільних дисциплін посіло ІІІ місце (голова методичного об'єднання Паламарчук Галина Василівна).     2018 року Денисюк Інна Сергіївна здобула І місце в міському та обласному етапах Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року» в номінації «Фізична культура».

Illustration
Illustration

     У Всеукраїнській програмі «Healthy Schools: заради здорових і радісних школярів» у 2019 році навчальний заклад виборов ІІІ місце та грант на суму 40000 грн.      Програма реалізовувалася з 15 жовтня 2018 по 25 квітня 2019 року в трьох напрямках: фізичні активності, раціональне харчування, організація здорового простору (керівник проєкту Когут Т.П.).     Члени учнівської громади освітнього закладу ініціювали проєкти, які в міському конкурсі «Бюджет шкільних проєктів» отримали фінансування для реалізації: у 2019 році проєкт «Вільний простір «Art-зупинка» (автор Драчук Аліна) – 99 718 грн; у 2020 році проєкт «Майстерня смаку «Food Cult» (автор Драчук Аліна) – 299 683 грн

     З метою організації навчальної, дослідно-експериментальної, науково-орієнтованої діяльності педагогів та учнів у 2019-2020 н. р. на базі закладу було створено дослідно-експериментальну STEM-лабораторію (куратор – Когут Тетяна Петрівна, заступник директора з навчально-виховної роботи).     Підґрунтям стала потужна матеріально-технічна база закладу: кабінети математики, інформатики, фізики, хімії, біології, лінгафонний кабінет укомплектовані сучасною технікою (цифрові лабораторії Еinstein™ (фізика та хімія), цифровий кабінет математики, електронні мікроскопи, портативний електронний мікроскоп, документ-камери, принтери, комп'ютери, цифрові проєктори, інтерактивні дошки, комплекти для тестування та оцінювання знань).     2020 року у Всеукраїнському конкурсі інтернет-порталу рейтингу освітніх закладів України навчальний кабінет математики 312 (Іржавська О.А.) та біології 314 (Похвалюк С.П.) визнано «Кращими навчальними кабінетами ЗСО / ЗЗСО-2020 року».     2023 року заклад нагороджено відзнакою «Лідер розвитку STEM-освіти» за системний підхід у розвитку STEM-освіти, за вагомі досягнення в інноваційній педагогічній, науковій діяльності» (наказ Державної наукової установи ІМЗО від 23.10.2023 № 32).     Педагогічний колектив ліцею успішно та результативно впроваджує діджиталізацію освітнього процесу, що актуально в умовах сьогодення. У березні-серпні 2024 року педагогічні працівники приєдналися до ЄАС (єдиної атестаційної системи), завдяки чому атестація педагогів набуває іншого, сучасного змісту, стає більш відкритою, прозорою та об’єктивною.

Illustration
Illustration

     Педпрацівники закладу не перестають дивувати своєю професійністю, педагогічною майстерністю, досвідом і досягненнями. Наші колеги завжди є в переліку переможців міського конкурсу «Ярмарок фахових сподівань» (Іржавська О.А. – вчитель математики, Мацкевич А.В. – вчитель української мови, Луп’як Д.М. – вчитель трудового навчання, Обещик Д.Б., Шаповал Н.І. – вчителі іноземної мови) та обласного конкурсу «Творча скарбничка» (Гордеєва Т.М. – вчитель математики, Пукас М.М. – вчитель хімії, Похвалюк С.П. – вчитель біології, Палій Т.Л. – вчитель «Основ здоров’я»).      У міському конкурсі молодих педагогів «Надія» брали участь Нікітін В.І. (2017 р., лауреат), Гуцол І.В. (2019 р., ІІ місце), Похвалюк С.П. (2018 р., ІІІ місце).     2020 року Бохун Ірина Германівна стала переможцем І (зонального) туру та призером обласного етапу (ІІІ місце) Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року» в номінації «Зарубіжна література».2020 року Черниш Тетяна Анатоліївна – переможець міського (І місце) та обласного (І місце) етапів Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року» в номінації «Початкова освіта».

     2021 року Луп’як Дмитро Миколайович став переможцем обласного (І місце) та всеукраїнського етапів (І місце) Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року» в номінації «Трудове навчання», за що йому присвоєно почесне звання «Заслужений вчитель України». А у 2022 році вчитель посів ІІ місце в номінації «Інноваційний прорив» у VІ щорічному педагогічному конкурсі «Педагог-новатор». У Всеукраїнській премії від видавництва «Ранок» «Ранкові зорі» Дмитро Миколайович посів І місце в номінації «Учитель-наставник».     2022 року вчитель біології Похвалюк Сергій Петрович став призером обласного етапу (ІІ місце) Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року» в номінації «Біологія».     У 2023 році в ІІІ Міжнародному конкурсі для вчителів ЗЗСО України та освітніх установ української діаспори «Українознавчі пріоритети освітнього процесу» вчителі початкових класів Яцина Юлія Павлівна у номінації «Авторський урок на українознавчій основі для початкової школи» та Янкова Людмила Анатоліївна у номінації «Авторська розробка виховного українознавчого заходу для початкової школи» посіли ІІ місце. 2023 року Палій Тетяна Леонідівна стала переможцем в експрес-конкурсі проєктів «Разом стійкіші» в межах проєкту «Екстренна підтримка фондів громад».     2025 року Нікітін Віктор Іванович посів ІІ місце в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу «Учитель року» в номінації «Технології / Трудове навчання».

Illustration
Illustration

З 01 січня 2022 року заклад перейменовано на комунальний заклад "Вінницький ліцей № 23".
Заклад входить до десятки найкращих закладів міста за результатами ЗНО / НМТ та Всеукраїнських предметних олімпіад різних рівнів. Значну увагу педагогічний колектив приділяє роботі з обдарованими дітьми. Упродовж багатьох років вихованці закладу перемагають у міських та обласних предметних олімпіадах, а окремі учні стають призерами ІV етапу Всеукраїнських предметних олімпіад. Кожен ліцеїст може розвивати свої творчі здібності й поглиблювати знання з улюблених предметів в науковому товаристві «Інтелект» (керівник Статкевич Олена Анатолівна, заступник директора з навчально-виховної роботи).
Сьогодні в освітньому закладі створено комфортні умови для всіх учасників освітнього процесу. 2024 року в ліцеї завершено роботи з комплексної термомодернізації: утеплено фасади, замінено вікна на енергоефективні, модернізовано систему опалення, оновлено систему відеонагляду, а також проведено благоустрій території. Так вдалося скоротити споживання енергоносіїв на 15-40%.
Ліцей має й сучасне протирадіаційне укриття, зведене за всіма нормами, що передбачені для споруд цивільного захисту. Приміщення оснащене всім необхідним для перебування в безпеці та продовженні освітнього процесу. Є пандуси, спеціальні поручні, тактильна плитка й таблички для незрячих. Тут, в укритті, також облаштувано харчоблок із запасом питної води та їжі для здобувачів освіти. Є три санвузли, один з яких для людей з інвалідністю.

Illustration

     З 2024 року в закладі відкрито центр військово-патріотичного виховання – осередок для викладання в 10-11 класах навчального предмету «Захист України» (керівник осередку – Гоменюк Віктор Олексійович).      Оновлена програма спрямована на розвиток практичних умінь. До них входять: домедична допомога, навички управління безпілотниками, тактична медицина, радіозв’язок та інші сучасні технології, що відповідають реаліям воєнного часу. Програма, за якою відбувається навчання в осередку, також допоможе учням та ученицям розвинути емоційну стійкість і вміння діяти в екстремальних ситуаціях.     Предмет, відповідно до оновленого формату викладають раз на місяць, заняття тривають вісім годин. Старшокласники знайомляться з основами національної безпеки та оборони України, принципами управління та планування. Значна увага приділяється орієнтуванню на місцевості, основам інженерної фортифікації, стрілецькій підготовці.

Illustration
Illustration

     За ініціативою батьківської громади з 2024 року на базі закладу функціонує громадська організація «Лелеки 23» (голова ГО – Ярмілко Віктор Петрович). Мета організації - об’єднати зусилля колективу вчителів та батьків для створення комфортних і безпечних умов навчання і виховання здобувачів освіти та реалізацію спільних інтересів через нові проєкти задля залучення наших вихованців до громадянської освіти.     ГО «Лелеки 23» – правонаступник батьківського комітету, що існував у минулих роках. Та час іде і треба змінювати підходи до участі батьків в житті закладу. ГО має більше можливостей: прозорий облік надходження та витрат коштів, залучення коштів через грантові проєкти, отримання благодійної допомоги від юридичних осіб. Структура організації: актив – небайдужі батьки, які ладні витрачати свій час і зусилля на безоплатній основі, батьки – фахові експерти, які погодились допомагати у вирішенні проблем, що входять до їх фаху і компетенції та решта батьків кожного здобувача освіти. 

     Усі учасники освітнього процесу активно підтримують ЗСУ, завдяки яким ми маємо можливість працювати, навчатись, жити. Батьки, учні, педагоги постійно передають смаколики нашим захисникам, організовують патріотичні ярмарки та благодійні лотереї для збору коштів на придбання БпЛА, є учасниками акції «Монетки добра», «Тепла акція», проєкту «Кришечки збирай-безпілотник запускай». Разом – ми сильні. Разом ми наближаємо Перемогу! 

     Педагогічні працівники ліцею – це згуртований і самодостатній колектив педагогів, в якому поєднались молодість і досвід, сучасні технології і традиції, креатив, практичність та історія. Мудрими наставниками здобувачів освіти є досвідчені педагоги: один заслужений учитель України, двоє відмінників освіти України, двадцять «вчителів-методистів», двадцять один педагог мають звання «старший вчитель», п’ятдесят сім учителів, які мають вищу кваліфікаційну категорію, п’ять педагогів (різних за фахом) успішно пройшли сертифікацію. Вчителі ліцею не тільки навчають і виховують підростаюче покоління, а й постійно навчаються самі, вдосконалюючи свою педагогічну майстерність, ментальне та фізичне здоров’я.
Ліцею вже 50 років!

Illustration

     Нам є чим пишатись, кого згадати і кому подякувати за щоденну, багаторічну нелегку працю на педагогічній ниві. Ми маємо славну історію й давні традиції. Виховуємо випускників, які творитимуть майбутнє мирної України та писатимуть нову історію нашого закладу.

Illustration

Вчителем школа стоїть!

Made with